Jan Kulczyk

Osobą nieodłącznie związaną z miastem Poznań i jego historią, a także postacią przez wielu uznaną za bardzo kontrowersyjną jest ś.p. dr Jan Kulczyk. Światowej sławy przedsiębiorca uznany za najbogatszego Polaka, a także znajdujący się w pierwszym 1000 najbogatszych ludzi świata. Jego majątek liczy się na około 6,4 miliarda złotych co sprawia, że jego potencjał w tworzeniu i rozwijaniu nowych przedsiębiorstw jest niesamowicie skuteczny.

Dwie najpopularniejsze firmy, których właścicielem jest dr Jan Kulczyk to Kulczyk Holding i Kulczyk Investments. Branże, którymi zajmuję się pan Jan to głównie przemysły naftowe, energetyczne czy inwestycyjne. Jego Firmy posiadają biura rozsiane po całym świecie przez co jego wpływ na gospodarkę światową jest duży jeśli spojrzeć na możliwości jednostki ludzkiej.

Jednak Do kontrowersji związanych z miastem Poznań i Janem Kulczykiem należy wspaniałe centrum handlowe o nazwie “Stary Browar”, które zostało wybudowane przez rodzinę kulczyków. Afera wynikła z tego powodu, że wielu ludzi upierało się, że ziemia przeznaczona pod zabudowę w samym centrum miasta Poznań została kupiona za zdecydowanie zaniżoną wartość. Chodziło to o około 3 miliony złotych, o które działka powinna być droższa. Jednak z plusów związanych z powstaniem Starego Browaru miasto Poznań uzyskało drugie co do wielkości i finezyjnej architektury centrum handlowe na świecie i około 3000 nowych miejsc pracy.

Moim zdaniem nawet pomimo problemów z zakupem ziemi inwestycja ta była świetna i Poznań powinien się nią szczycić, a nie ciągać po sądach ludzi tworzących nowe miejsca pracy. Jednak wielkie pieniądze przyciągają również wielkie problemy. Jan Kulczyk rozstał się z żoną i choć wielu ludzi spekulowało na temat rzekomych zdrad to osobiście uważam, że chodziło tu przede wszystkim o rozsądne rozparcelowanie majątku przy jednoczesnym uniknięciu podatków. Kolejną kontrowersyjną sprawą była afera PKN ORLEN firmy, która w zasadzie miała wyłączność na polskim rynku w zakresie dostaw ropy. Po czterokrotnym przesłuchaniu dr Jana Kulczyka sprawę umorzono.

Hipolit Ciegielski cz.2

Historia największego przedsiębiorstwa w mieście Poznań wybrukowana jest wieloma ciekawymi wydarzeniami. Po założeniu sklepu z narzędziami rolniczymi przez Hipolita Cegielskiego, zakład rozwijał się tak szybko ,że w ciągu zaledwie kilku lat zmienił się ze sklepu w duży zakład zajmujący się produkcją wszelkiego rodzaju maszyn służących rolnikom, a także ich naprawie. Następnie do oferty wprowadzono również protoplastów dzisiejszych tramwajów miasta Poznań zwanych lokomobilami.

Sprawiło to, że w efekcie firma zajęła się również produkcją taborów kolejowych wykorzystywanych przez Polskie Koleje Państwowe (PKP). 1919 rok zapisany jest w historii jako przełom, ponieważ po przejęciu przedsiębiorstwa przez syna Hipolita Cegielskiego Stefana zakład rozrósł się wykupując ziemię w mieście Poznań pod zakłady i zmodernizował firmę dzieląc ją na 5 oddziałów. Oddziały zajmowały się wieloma gałęziami przemysłu od maszyn rolniczych poprzez tabory kolejowe na silnikach wykorzystywanych w statkach kończąc. Przedsiębiorstwo Hipolita Cegielskiego rozwijało się w tamtych czasach niesamowicie dynamicznie. Efektem było założenie kilku fili w miastach znajdujących się na terenie kraju (Inowrocław i Chodzież). Należałoby także wspomnieć, że każdy z tych oddziałów zatrudniał po kilkaset osób dając pracę i pensję pracownikom. Jednak podczas Wielkiego Kryzysu nawet tak prężna firma straciła na wartości bez mała czterokrotnie co zmusiło w efekcie założenie spółki akcyjnej z zarządem.

Podczas II wojny światowej miasto Poznań znajdujące się pod okupacją niemiecką straciło zakłady, które przekształcone zostały w całości pod przemysł zbrojeniowy na rzecz armii III Rzeszy. Jednak najważniejsze wydarzenie związane z fabryką i miastem Poznań miało miejsce po wojnie i wydarzyło się 28 czerwca 1956 roku, kiedy pracownicy wyszli na ulice w celu walki z reżimem komunistycznym. Doprowadziło to do bardzo krwawych rozruchów w mieście Poznań i doprowadziło do śmierci wielu ludzi (np. Romka Strzałkowskiego) i krwawych rozruchów na ulicach.

Hipolit Cegielski cz.1

O historii miasta Poznań nie da się mówić nie wspominając nazwiska Cegielskiego. Twórcy jednego z największych przedsiębiorstw w Polsce. I niezaprzeczalnie ikony poznańskiej przedsiębiorczości. Jego historia zaczyna się w malutkiej miejscowości Ławki znajdującej się koło miasta Gniezno.

Urodzony 6 stycznia 1813 roku mały Hipolit Cegielski od samego początku uczył się przedsiębiorczości. Jego ojciec był zarządcą majątku ziemskiego, lecz po bankructwie wzbudził w Hipolicie głód tworzenia i przedsiębiorczości. Wiek młodzieńczy spędził w dwóch gimnazjach. Pierwsze znajdowało się w Trzemesznie, a drugie w mieście Poznań. Edukacja jednak była mocną częścią tego wielkiego człowieka. Dlatego po ukończeniu doktoratu na Uniwersytecie Berlińskim obronił filozoficzną pracę doktorską pt. “De negatione”. Po uzyskaniu wyższego wykształcenia wrócił do miasta Poznań, które kochał od zawsze. Po podjęciu pracy w gimnazjum poznańskim jako nauczyciel języków starożytnych poznał żonę (Walentyna Motty), z którą miał trójkę dzieci.

Prawdziwym zwrotem w jego historii ,a także historii miasta Poznań jest rok 1846. Podczas niepokojów i napięć kategorycznie zabronił władzom na przeszukanie lokum swoich uczniów, a ta odmowa niestety spowodowała koniec jego pracy w gimnazjum, a co za tym idzie koniec zawodu nauczyciela. Pozostając bez środków do życia Hipolit Cegielski otwarł na Bazarze znajdującym się blisko centru miasta Poznań sklep bogato zaopatrzony w narzędzia przeznaczone do pracy na roli, który potem przekształcił się w zakład maszyn rolniczych.

Pomimo tego, że w historii miasta zapisał się jako wytrawny przedsiębiorca był także doskonałym uczonym, który popełnił wiele prac naukowych i wspólnie z Karolem Marcinkowskim był współtwórcą Towarzystwa Pomocy Naukowej. Usilnie wspierał wszelkie działania naukowe w mieście i dał pracę wielu ludziom. Na jego cześć zbudowano pomnik, który ma wzbudzać pamięć o tym największym poznaniaku, który całym swoim życiem dał dowód, na to że ciężką pracą można tworzyć wielkie rzeczy.