Hipolit Cegielski cz.1

O historii miasta Poznań nie da się mówić nie wspominając nazwiska Cegielskiego. Twórcy jednego z największych przedsiębiorstw w Polsce. I niezaprzeczalnie ikony poznańskiej przedsiębiorczości. Jego historia zaczyna się w malutkiej miejscowości Ławki znajdującej się koło miasta Gniezno.

Urodzony 6 stycznia 1813 roku mały Hipolit Cegielski od samego początku uczył się przedsiębiorczości. Jego ojciec był zarządcą majątku ziemskiego, lecz po bankructwie wzbudził w Hipolicie głód tworzenia i przedsiębiorczości. Wiek młodzieńczy spędził w dwóch gimnazjach. Pierwsze znajdowało się w Trzemesznie, a drugie w mieście Poznań. Edukacja jednak była mocną częścią tego wielkiego człowieka. Dlatego po ukończeniu doktoratu na Uniwersytecie Berlińskim obronił filozoficzną pracę doktorską pt. “De negatione”. Po uzyskaniu wyższego wykształcenia wrócił do miasta Poznań, które kochał od zawsze. Po podjęciu pracy w gimnazjum poznańskim jako nauczyciel języków starożytnych poznał żonę (Walentyna Motty), z którą miał trójkę dzieci.

Prawdziwym zwrotem w jego historii ,a także historii miasta Poznań jest rok 1846. Podczas niepokojów i napięć kategorycznie zabronił władzom na przeszukanie lokum swoich uczniów, a ta odmowa niestety spowodowała koniec jego pracy w gimnazjum, a co za tym idzie koniec zawodu nauczyciela. Pozostając bez środków do życia Hipolit Cegielski otwarł na Bazarze znajdującym się blisko centru miasta Poznań sklep bogato zaopatrzony w narzędzia przeznaczone do pracy na roli, który potem przekształcił się w zakład maszyn rolniczych.

Pomimo tego, że w historii miasta zapisał się jako wytrawny przedsiębiorca był także doskonałym uczonym, który popełnił wiele prac naukowych i wspólnie z Karolem Marcinkowskim był współtwórcą Towarzystwa Pomocy Naukowej. Usilnie wspierał wszelkie działania naukowe w mieście i dał pracę wielu ludziom. Na jego cześć zbudowano pomnik, który ma wzbudzać pamięć o tym największym poznaniaku, który całym swoim życiem dał dowód, na to że ciężką pracą można tworzyć wielkie rzeczy.

Możliwość komentowania jest wyłączona.