Hipolit Ciegielski cz.2

Historia największego przedsiębiorstwa w mieście Poznań wybrukowana jest wieloma ciekawymi wydarzeniami. Po założeniu sklepu z narzędziami rolniczymi przez Hipolita Cegielskiego, zakład rozwijał się tak szybko ,że w ciągu zaledwie kilku lat zmienił się ze sklepu w duży zakład zajmujący się produkcją wszelkiego rodzaju maszyn służących rolnikom, a także ich naprawie. Następnie do oferty wprowadzono również protoplastów dzisiejszych tramwajów miasta Poznań zwanych lokomobilami.

Sprawiło to, że w efekcie firma zajęła się również produkcją taborów kolejowych wykorzystywanych przez Polskie Koleje Państwowe (PKP). 1919 rok zapisany jest w historii jako przełom, ponieważ po przejęciu przedsiębiorstwa przez syna Hipolita Cegielskiego Stefana zakład rozrósł się wykupując ziemię w mieście Poznań pod zakłady i zmodernizował firmę dzieląc ją na 5 oddziałów. Oddziały zajmowały się wieloma gałęziami przemysłu od maszyn rolniczych poprzez tabory kolejowe na silnikach wykorzystywanych w statkach kończąc. Przedsiębiorstwo Hipolita Cegielskiego rozwijało się w tamtych czasach niesamowicie dynamicznie. Efektem było założenie kilku fili w miastach znajdujących się na terenie kraju (Inowrocław i Chodzież). Należałoby także wspomnieć, że każdy z tych oddziałów zatrudniał po kilkaset osób dając pracę i pensję pracownikom. Jednak podczas Wielkiego Kryzysu nawet tak prężna firma straciła na wartości bez mała czterokrotnie co zmusiło w efekcie założenie spółki akcyjnej z zarządem.

Podczas II wojny światowej miasto Poznań znajdujące się pod okupacją niemiecką straciło zakłady, które przekształcone zostały w całości pod przemysł zbrojeniowy na rzecz armii III Rzeszy. Jednak najważniejsze wydarzenie związane z fabryką i miastem Poznań miało miejsce po wojnie i wydarzyło się 28 czerwca 1956 roku, kiedy pracownicy wyszli na ulice w celu walki z reżimem komunistycznym. Doprowadziło to do bardzo krwawych rozruchów w mieście Poznań i doprowadziło do śmierci wielu ludzi (np. Romka Strzałkowskiego) i krwawych rozruchów na ulicach.

Możliwość komentowania jest wyłączona.