Historia Poznania cz.2

Zdarzeniem ,które jest moim zdaniem nierozerwalnie związane z początkiami miasta Poznań jest chrzest Polski w 966 roku. Na początek trzebaby wspomnieć o tym, że kościół katolicki wiele lat walczył z pogaństwem na ziemiach polskich. Thietmar jako niemiecki biskup i kronikarz w swoich kronikach pisał o pogaństwie na naszych ziemiach i chociaż był osobą negatywnie nastawioną do Polan to rozumiał jaki potencjał tkwił w ludach zamieszkujących ziemie dzisiejszej Polski i przede wszystkim miasta Poznań.

Kościoł rzymsko katolicki wysyłał na nasze ziemie wyprawy krzyżowe i kiedy Mieszko pierwszy podjął decyzję o chrystianizacji to stolica piotrowa odetchnęła z ulgą. Nie było to jednak koniec z niesfornymi Polakami. Jednak przedstawiciele kościoła rozpoczęli adaptację ,nirktórych świąt pogańskich do kanonu świąt chrześcijańskich. np. noc przesilenia letniego kiedy dzień i noc mają po tyle samo godzin znana też jako noc kupały (plonów i płodności) została zaadaptowana jako dzisiejsza Wielkanoc. Miasto Poznań pełnilo wówczas rolę niezmiernie ważną, ponieważ było siedzibą biskupa Jordana, który był pierwszym przedstawicielem władzy kościoła na ziemiach polskich.

Ciekawą sparawą jest to ,że z opisów historyków nawet w okresie późnego średniowiecza rycerze modlili się do pogańskich bożków. Obalam tutaj pene stereotypy ale to właśnie one poniekąd ukształtowały świadomość Polaków. Weźmy scene z filmu Krzyżacy, w której Zbyszko z Bogdańca wstaje rano przed bitwa i kłania się słońcu. Wiadomo, że nie można tego traktować jako faktów hisorycznych ale jest to ewidentna aluzja autora filmu do pogańskich wierzeń na ziemiach polskich i w okolicach miasta Poznań.

Faktem, który mówi, że Poznań był istotną miejscowością hisorii wszystkich Polaków jest odnaleziona niedawno kaplica Dąbrówki, która mieściła się przy kaplicy Najświętszej Marii Panny miszcząca się na Ostrowie Tumskim. Nie mowiąc juz o grobach Miszka pierwszego i jego syna Bolesława Chrobrego mieszczących się właśnie w tym miejscu.

Możliwość komentowania jest wyłączona.