Historia Poznania cz.3

W następstwie chrztu polski Poznań rozwijał się niesamowicie. Szlaki handlowe przecinały się na jego terenach i miasto rosło w ludność i dobrobyt. Jednak po przejęciu władzy przez Kazimierza Odnowiciela sprawy potoczyły się w bardzo przykry sposób. Urzędnicy administracji państwowej wzniecili bunt mający na celu odsunięcie od władzy króla. Bunt nie tylko zniszczył administrację ale także nastąpiły rozruchy ,a król musiał zbiec z kraju.

Setki walk, które toczyły się w grodzie dolały oliwy do ognia, a najzd czeskiego księcia Brzetysłwaw II był gwoździem do trumny. Zniszczony doszczętnie Poznań bardzo wiele lat dochodził do siebie po tych tragicznych zdarzeniach. W niektórych tekstach osławionego Galla Anonima, którego imienia nie znamy do dzisiejszego dnia, a które przekazały mnóstwo informacji na temat najwcześniejszej historii całego państwa polskiego widzimy barwne opisy jak to katedra stała sie mieszkaniem leśnych zwierząt, a zabudowania porosły mchem i natura przejęła resztki zabudowań wtedy drewnianego grodu. Jednak król Kazimierz nie zapomniał o słusznie zasłużonej władzy i tronie króla Polski. Wrócił do kraju i po podbiciu wszyskich ziem odbudował Poznań. Król położył znaczący nacisk na odbudowę grodu, a wszczególności katedrę, która w końcu była najrawdopodobniej siedziba biskupa Jordana.

Jednak Poznań jako gród stracił poprzez walki ,bunt i bezkrólewie najwięcej politycznie. Chodzi tu przede wszystkim o ważność i kontrolę szlaków handlowych. Pozycję tak ważną dla grodu przejów w tamtych trudnych czasach Kraków, który w związku z dużym handlem z Czechami zyskał duże bogactwo, liczba ludzi uległa zwiększeniu ,a co za tym idzie i liczebność dobrze uzbrojonej i wytrenowanej armii.

Po tych historycznych zwieruchach gród znowu zaczał odzyskiwać swoją dawna pozycję co doprowadziło do powstania około XII wieku osady targowej Śródka (dzisiejsze rondo), która leżała na przecięciu szlaków handlu z Gniezna i Gdańska. Ta doskonała lokalizacja prawiła, że powstające miasto zaczęło rozwijać się w jeszcze większym tempie.

Możliwość komentowania jest wyłączona.