Historia Poznania cz.4

Okres późnego średniowiecza okazał się bardzo łaskawy dla miasta Poznań. W XIV wieku ukończono budowę fortyfikacji miasta ,które w późniejszym okresie pozwoliły odeprzeć wojska Jana Luksemburczyka. To krwawe wydarzenie miało miejsce w okolicach roku 1331. Należałoby także wspomnieć co się działo w grodzie podczas rządów sprawowanych przez Władysława Łokietka, który swój przydomek zyskał ze względu na skromny wzrost jakim obdarzyła go matka natura.

W tamtym okresie Poznań został zdegradowany z miasta ,które ubiegało się o status stolicy ówczesnego państwa Polskiego. Było te jednak dla miasta Poznań bardzo dobry posunięciem politycznym, ponieważ ograniczyło aparat urzędniczy, którego rozmiar w naszym państwie do dzisiaj stanowi problem związany z długością jakichkolwiek decyzji administracyjnych. To sprawiło ,że powyższy aparat został zredukowany do administracji powiatowej, a w efekcie przyspieszyło ogrom decyzji wydawanych przez urzędników.

Czasy dobrobytu miasta Poznań miały jednak dopiero nadejść, punktem przełomowy stało się objęcie władzy w Polsce przez Władysława Jagiełłę (Jogajła Kiejstutowicz), który zaczął nadawać miastu Poznań coraz więcej przywilejów. Chodziło tu przede wszystkim o prawo sładu, pozwolenie na bicie własnych monet, zrezygnowanie z prawa podwodu dla mieszkańców Poznania w całym kraju. Te przywileje i wiele innych napędziło wzrost gospodarczy, a także pomogło miastu Poznań w budowie potęgi ekonomicznej. Spowodowało to rozrost miasta, a także zwiększyło potencjał militarny i wielkość armii. Władysław Warneńczyk wydał dekret pozwalający poznaniakom na używanie królewskich zasobów wosków stwosowanych wtedy między innymi do robienia pięczęci itd. Następne ważne wydarzenie to nadanie w XIV wieku osadzie o nazwie Ostrów Tumski praw miejskich co poniosło za sobą rozwój katedry i uczyniło to miejsce centrum wiary chrześjańskiej w tych okolicach.

Należałoby też dodać, że oprócz kościoła było to centru władzy dla ówcześnie rodzącego się miasta, a lokalizacja Ostrowa Tumskiego była wprost na to genialna.

Możliwość komentowania jest wyłączona.