Teatry Poznania

Author: admin

Mówiąc o atrakcjach nieodłącznie związanych z miastem Poznań nie da się nie zauważyć kulturalnej roli jaką odgrywają teatry. Do najważniejszych ośrodków aktorskich należą min Teatr Nowy, Teatr Polski i Teatr Wielki. Najbardziej prestiżowym i mom zdaniem najlepszym  z teatrów znajdujących się mieście jest Teatr Nowy. Jego lokalizacja znajduje sie przy jednej z ważniejszych ulic miasta Poznań, a mianowicie ulicy Dąbrowskiego. Jego siedziba mieści sie w przepięknej kamienicy wybudowanej na początku XX wieku.

Historia budynku jest o tyle ciekawa, że przez wiele lat przechodziła z rąk do rąk pełniąc wiele różnego rodzaju funkcji od sali widowiskowej o nazwie “Bandolina” do miejsca regularnie wystawiającego kabarety. Przłom nastąpił kiedy władze Uniwersytetu Poznańskiego wydzierżawiły budynek spółce o interesującej nazwie “Maski”. Teatr Nowy imienia Heleny Modrzejwskiej wszedł na drogę systematycznego rozwoju.

Przełomowym momentem było wystawienie sztuki pod tytułem “Król Lear” gdzie jedną z głównych ról zagrała ikona polskich aktorów Tadeusz Łomnicki. Na pamiątkę tego wydarzenia teatr otrzymał imię aktora, a odbyło się to podczas 10 rocznicy jego śmierci. Niewątpliwą ikoną polskości jest teatr Polski pełniący tą funkcję w mieście Poznań. Jego historię datuje się na koniec XIX wieku kiedy do po wieloletnich staraniach uzyskano zgodę na budowę przy dzisiejszej ulicy 27 Grudnia. Pełnił w tamtych czasach niesamowicie ważną rolę, ponieważ na jego deskach wystawiano mnóstwo różnego rodzaju sztuk, które nie tylko odbywały się w języku polskim ale także w dużej części niosły za sobą ogromny ładunek treści patriotycznych dla Polaków żyjących pod zaborem pruskim.

Najbardziej znanym teatrem w mieście Poznań jest niewątpliwie Teatr Wielki imienia Stanisława Moniuszki zwany również poznańską operą. Mieści się on przy ulicy Aleksandra Fredy, która mieści się w dawniejszej dzielnicy cesarskiej.
Do najwibitniejszych sztuk wystawianych na deskach ww teatru należą min. “Legendy Bałtyku” autorstwa Felika Nowowiejskiego, “Margiera” autorstwa Konstantego Gorskiego, a także balet pt. “Harnasie” autorswta Karola Szymanowskiego.

Comments are closed.