Archive for the ‘Historia ważnych miejsc’ Category

Poznańskie uniwersytety

Author: admin

Celem promocji miasta Poznań od dłużeszgo czasu jest skierowana dla młodych ludzi poszerzająca się oferta uczelni wyższych, a co za tym idzie bogatej oferty dydaktycznej dla ludzi, którzy chcą zdobyć wyższe wykształcenie. Uważam, że jest to nisesamowicie dobry pomysł, ponieważ powyższy priorytet dla miasta może okazać się strzałem w dziesiątkę, ponieważ nie tylko ściągnie do miasta Poznań mnóstwo młodych i kreatywnych ludzi ale także wybitne “mózgi” polskiej nauki.

(more…)

Teatry Poznania

Author: admin

Mówiąc o atrakcjach nieodłącznie związanych z miastem Poznań nie da się nie zauważyć kulturalnej roli jaką odgrywają teatry. Do najważniejszych ośrodków aktorskich należą min Teatr Nowy, Teatr Polski i Teatr Wielki. Najbardziej prestiżowym i mom zdaniem najlepszym  z teatrów znajdujących się mieście jest Teatr Nowy. Jego lokalizacja znajduje sie przy jednej z ważniejszych ulic miasta Poznań, a mianowicie ulicy Dąbrowskiego. Jego siedziba mieści sie w przepięknej kamienicy wybudowanej na początku XX wieku.

(more…)

Malta

Author: admin

Kolejnym fascynyjącym miejscem, pełniącym rolę swoistego rodzaju wizytówki miasta Poznań jest kompleks sportowy malta. Od samego początku władze miasta nie mogły się zdecydować w jaki sposób dać ludziom aktywną formę rozrywki.  Odpowiedź przyszła wraz z zagospodarowywaniem terenów wokół Jeziora Maltańskiego.

(more…)

Stare Zoo

Author: admin

Niesamowite miejsce związane ze zwierzętami stanowi do dziś jedną z ważniejszych atrakcji miasta Poznań. Ogród zoologiczny zajmujący około 5,5 hektara kwadratowego przez wiele lat był jednym z największych w Polsce. Jego początki datuje sie na XIX wiek, a historia ta jest dosyć ciekawa, ponieważ pewnien szef gastronomii mieszczącej się przy dworcu, także członek stowarzyszenia kręglarskiego został obdarowany przez przyjaciół z miasta Poznań w dniu swoich pięćdziesiątych urodzin małym zwierzyńcem.

(more…)

Wzgórze Świętego Wojciecha jest bardzo niezwykłym miejscem na planie i w rzeczywistości miasta Poznań. W XII wieku była to osada, która w miarę upływu czasu zaczęła pełnić wiele służebnych funkcji i znajdować się pod coraz większą jurysdykcją miasta. Obecenie teren tego wzgórza znajduje swoje się między ulic. Wolnica, Działowa i Święty Wojciech. Jednak to nie wszystko na tym terenie znajdują się aż trzy ważne budowle.

(more…)

KKS Lech Poznań

Author: admin

KKS Lech Poznań to klub piłkarski, który stanowi ogromną ikonę miasta. Dzięki pięknęmu stadionowi ,który jest obecnie rozbudowywany mamy miejsce służące do rozrywki na wysokim poziomie. Klub jako taki powstał 19.03.1922 roku na Dębcu. Jego pierwszą nazwą była Lutnia Dębiec.

(more…)

Poznań jako miasto kojarzony jest w Europie i na świecie z miastem przede wszystkim targowym, które dzięki MTP (Międzynarodowe Targi Poznańskie) przyciągnęło i przyciąga co roku na dziesiątki imprez wystwaców i firmy z całego świata. Dzięki Międzynarodowym Targom Poznańskim miasto Poznań stało się niezaprzeczalną stolicą biznesu w Poslce.

(more…)

Ratusz Poznański

Author: admin

Ratusz znajdujący się w centrum miasta Poznań jest niewątpliwie zabytkiem, który wywarł na historii miasta gigantyczną wręcz rolę. Jego budowę zakończono na początku XIV wieku, a potem w miarę postępu lat Ratusz był cały czas modernizowany. Z najwcześniejszego okresu miasta Poznań w Ratuszu miejskim zachowały się jedynie piwnice. Jednak XV wiek przyniósł wiele zmian, głównie w sferze reorganizacji wnętrz tego zabytku miejskiego.

(more…)

Poznańska Fara

Author: admin

Jednym z najpiękniejszych i zapewne robiących największe wrażenie zabytków miasta Poznań jest Fara Poznańska (Kolegiata Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i św. Marii Magdaleniy w Poznaniu). Niektórzy mieszkańcy uważają, że niezaprzeczalnie jest to zabytek klasy zerowej. Budowę tego niesamowitego pomnika architektury miasta Poznań rozpoczęto w roku 1651 ,a wpływ na decyzję rozpoczęcia budowy miała bezpośrednio stolica apostolska (Rzym).

(more…)

Poznańska Cytadela cz.2

Author: admin

Opowiadając o niesamowitym obiekcie fortecznym jakim jest cytadela nie da się nie wspomnieć o kilku niezmiernie ważnych wydarzeniach dla miasta Poznań. Wydarzeniem, które utkwiło mi najbardziej w pamięci była egzekucja gaulaitera (swoistego rodzaju włodarza) kraju Warty Artura Greisera.Egzekucja poprzez powieszenie ww pana odbyła się 14.07.1946. Jako rodowity obywatel miasta Poznań z dziada pradziada z opisów moich dziadków wiem, że to wydarzenie odbiło się gigantycznym echem po mieście.
Z wspomnień naocznych świadków powieszenia Greisera wiem, że brał w tym udział cały potencjał ludzki stolicy Wielkopolski. Podobno rządy Greisera były odebrane jako nieprzerwane pasmo mordów, oskarżeń i wyroków śmierci. Dlatego właśnie nie miał co liczyć na jaką kolwiek litość.

(more…)