Jan Kulczyk

Osobą nieodłącznie związaną z miastem Poznań i jego historią, a także postacią przez wielu uznaną za bardzo kontrowersyjną jest ś.p. dr Jan Kulczyk. Światowej sławy przedsiębiorca uznany za najbogatszego Polaka, a także znajdujący się w pierwszym 1000 najbogatszych ludzi świata. Jego majątek liczy się na około 6,4 miliarda złotych co sprawia, że jego potencjał w tworzeniu i rozwijaniu nowych przedsiębiorstw jest niesamowicie skuteczny.

Dwie najpopularniejsze firmy, których właścicielem jest dr Jan Kulczyk to Kulczyk Holding i Kulczyk Investments. Branże, którymi zajmuję się pan Jan to głównie przemysły naftowe, energetyczne czy inwestycyjne. Jego Firmy posiadają biura rozsiane po całym świecie przez co jego wpływ na gospodarkę światową jest duży jeśli spojrzeć na możliwości jednostki ludzkiej.

Jednak Do kontrowersji związanych z miastem Poznań i Janem Kulczykiem należy wspaniałe centrum handlowe o nazwie “Stary Browar”, które zostało wybudowane przez rodzinę kulczyków. Afera wynikła z tego powodu, że wielu ludzi upierało się, że ziemia przeznaczona pod zabudowę w samym centrum miasta Poznań została kupiona za zdecydowanie zaniżoną wartość. Chodziło to o około 3 miliony złotych, o które działka powinna być droższa. Jednak z plusów związanych z powstaniem Starego Browaru miasto Poznań uzyskało drugie co do wielkości i finezyjnej architektury centrum handlowe na świecie i około 3000 nowych miejsc pracy.

Moim zdaniem nawet pomimo problemów z zakupem ziemi inwestycja ta była świetna i Poznań powinien się nią szczycić, a nie ciągać po sądach ludzi tworzących nowe miejsca pracy. Jednak wielkie pieniądze przyciągają również wielkie problemy. Jan Kulczyk rozstał się z żoną i choć wielu ludzi spekulowało na temat rzekomych zdrad to osobiście uważam, że chodziło tu przede wszystkim o rozsądne rozparcelowanie majątku przy jednoczesnym uniknięciu podatków. Kolejną kontrowersyjną sprawą była afera PKN ORLEN firmy, która w zasadzie miała wyłączność na polskim rynku w zakresie dostaw ropy. Po czterokrotnym przesłuchaniu dr Jana Kulczyka sprawę umorzono.

Możliwość komentowania jest wyłączona.