Poznańska Cytadela cz.1

Listę ciekawych miejsc miasta Poznań trzeba by zacząć od Fortu Winiary potocznie zwanego “Cytadelą”. Miejsce to od końca II Wojny Światowej jest pomnikiem walki z okupacją niemiecką. Jednak jej budowę zaczęto dużo wcześniej. Pierwsze prace budowlane zaczęto w roku 1828 (23 września). Projektantem tego pomnika niezłomnej walki Wielkopolan jest Johann Leopold Ludwig von Brese. Rok później osady znajdujące się na Winiarach przeniesiono na północ.

W sumie Cytadela została obsadzona do roku 1842 kiedy to jej budowa została zakończona przez dwa bataliony piechoty. Przez następne 40 lat istnienia fortu był on wielokrotnie modernizowany i stał się niezmiernie ważnym punktem obronnym miasta Poznań.

Najciekawsze wydarzenia związane z Cytadelą poznańską są jednak nieodłącznie związane z latami okupacji niemieckiej. Niemcy dzięki swojemu zamiłowaniu do porządku i dobrej komunikacji wybudowali łańcuch przejść podziemnych między fortem, zamkiem ,a resztą ważnych strategicznie budynków. Po bardzo krwawych walkach Fort Winiary został zdobyty 23.02.1945 roku. Podczas tych walk zginęło mnóstwo ludzi, ponieważ Niemcy byli niesamowicie dobrze okopani i ufortyfikowani. Powodem była ciężka praca więźniów, którzy podczas okupacji miasta Poznań w II wojnie światowej nieustannie wzmacniali fortyfikacje. Podczas walki taki sam udział brała Armia Czerwona jak i wojska Polskie. Jako swoistego rodzaju pomnik historyczny Cytadela jest miejscem wielu cmentarzy ,które usiane są mogiłami ofiar reżimu hitlerowskiego, zdobywców cytadeli z rąk niemieckich, jeńców wojennych, a także członków kościoła prawosławnego czy kawalerów virtuti militari. Miejsce to w mieście Poznań jest największym parkiem i posiada niesamowity klimat.

Gigantyczna rzeźba stworzona przez Magdalenę Abakanowicz pt. “Nierozpoznani” licząca 112 żelaznych posągów doskonale oddaje klimat walk i śmierci, który do dziś unosi się nad tym fascynującym miejscem. Cytadela dla miasta Poznań jest także siedzibą dwóch muzeów: Muzeum Armii Poznań ,a także Muzeum Uzbrojenia, w których to za skromną opłatą można zobaczyć gigantyczne zbiory broni tj. uzbrojenia piechoty używanego podczas II wojny światowej, a także czołgi, działa i całkiem dużo egzemplarzy samolotów.
Dzięki doskonale przygotowanym  pilotom wycieczek miasto Poznań dzięki cytadeli jest coraz bardziej popularne w Europie.

Możliwość komentowania jest wyłączona.