Poznańska Cytadela cz.2

Opowiadając o niesamowitym obiekcie fortecznym jakim jest cytadela nie da się nie wspomnieć o kilku niezmiernie ważnych wydarzeniach dla miasta Poznań. Wydarzeniem, które utkwiło mi najbardziej w pamięci była egzekucja gaulaitera (swoistego rodzaju włodarza) kraju Warty Artura Greisera. Egzekucja poprzez powieszenie ww pana odbyła się 14.07.1946. Jako rodowity obywatel miasta Poznań z dziada pradziada z opisów moich dziadków wiem, że to wydarzenie odbiło się gigantycznym echem po mieście.
Z wspomnień naocznych świadków powieszenia Greisera wiem, że brał w tym udział cały potencjał ludzki stolicy Wielkopolski. Podobno rządy Greisera były odebrane jako nieprzerwane pasmo mordów, oskarżeń i wyroków śmierci. Dlatego właśnie nie miał co liczyć na jakąkolwiek litość.

Swoją drogą to uważam czasy II wojny światowej za tak gigantyczny pomnik śmierci milionów ludzi, że naród niemiecki do końca bytności cywilizacji ludzkiej nie wytłumaczy się i nie uzyska przebaczenia ludzi. Do niezmiernie ważnych dla miasta Poznań obiektów znajdujących się na Cytadeli należy bezsprzecznie Dzwon Pokoju i Przyjaźni Między Narodami. Pierwsza raz jego głos rozniósł się po polach cytadeli 11.10.1986. Jest on pomnikiem nie tylko walki o wyzwolenie miasta Poznań z rąk niemieckich ale także współpracy Polaków i Rosjan podczas II wojny światowej. Ciekawą budowlą znajdującą się na terenie fortu Winiary jest też amfiteatr. Dziś jest już on w stanie wymagającym renowacji, lecz z powodzeniem służy młodym ludziom do spotkań i rozmów przy butelce trunków wyskokowych. W roku 2005 został nakręcony na Cytadeli miasta Poznań film osadzony w klimacie science fiction pt. “Krypta Exara Kuna”. Cytadela w ogóle jest miejscem kilku corocznych ciekawych wydarzeń.

Do jednego z najciekawszych należy na pewno słynny “LARP”, który jest imprezą fanów fantasy, którzy co roku przebierają się za postacie swoich ulubionych książek i walczą ze sobą podczas wielkiej gry. Te wszystkie imprezy od koncertów po mniej interesujące wydarzenia są niesamowitą wizytówką miasta Poznań, dzięki której miasto jest promowane wśród przyjezdnych turystów ale także rodowitych mieszkańców.

Możliwość komentowania jest wyłączona.