Poznańska Fara

Jednym z najpiękniejszych i zapewne robiących największe wrażenie zabytków miasta Poznań jest Fara Poznańska (Kolegiata Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i św. Marii Magdaleny w Poznaniu). Niektórzy mieszkańcy uważają, że niezaprzeczalnie jest to zabytek klasy zerowej. Budowę tego niesamowitego pomnika architektury miasta Poznań rozpoczęto w roku 1651 ,a wpływ na decyzję rozpoczęcia budowy miała bezpośrednio stolica apostolska (Rzym).

Wybitnym rektorem i teoretykiem architektury, który został zapisany w historii jako pomysłodawca projektu Fary Poznańskiej był Bartłomiej Nataniel Wąsowski. Na początku swojej bytności kościół ten był przeznaczony i znajdował się pod jurysdykcją klasztoru jezuitów. Prace nad kościołem przerwano podczas najazdu szwedzkiego. Kiedy zakon został zdelegalizowany to na polecenie biskupa o imieniu Ignacy Raczyński budowlę przejęła parafia farna. Ten niesamowity zabytek miasta Poznań był wiele razy modernizowany np. w XIX wieku wybudowano nawy boczne.

Od XX wieku jest on nieprzerwanie odrestaurowywany i wielu historyków sztuki pracuje nad tym aby utrzymać doskonałość tego tworu ludzkich rąk. Jako budowla ten zabytek miasta Poznań ma w sobie wiele niesamowitych cech budowli barokowych. Od pięknych fasad i wież zwieńczonych pięknymi miedzianymi hełmami po wizerunek Ignacego Loyoli, który to był ojcem i twórcą zakonu jezuitów, znanego z tępienia heretyków i bycia odpowiedzią na wzrost zwolenników protestantyzmu po reformacji Marcina Lutra.

W środku znajduje się wiele przepięknie rzeźbionych kaplic. W tym zabytku miasta Poznań znajduje się ich około 11. Jednak poznańska fara słynie przede wszystkim z wspaniałych koncertów organistów. Organy ,które znajdują się w kościele zostały stworzone przez Friedricha Ladegasta jednego na najlepszych organmistrzów w Europie tamtych lat.
Słuchając koncertu człowiek ma wrażenie, że dźwięk wydobywający się z organów pieści serce i duszę co stanowi pewnego rodzaju mistyczne wydarzenie. Jest to niewątpliwie najważniejszy zabytek Poznania.

Możliwość komentowania jest wyłączona.