Stare Zoo

Niesamowite miejsce związane ze zwierzętami stanowi do dziś jedną z ważniejszych atrakcji miasta Poznań. Ogród zoologiczny zajmujący około 5,5 hektara kwadratowego przez wiele lat był jednym z największych w Polsce. Jego początki datuje się na XIX wiek, a historia ta jest dosyć ciekawa, ponieważ pewien szef gastronomii mieszczącej się przy dworcu, także członek stowarzyszenia kręglarskiego został obdarowany przez przyjaciół z miasta Poznań w dniu swoich pięćdziesiątych urodzin małym zwierzyńcem.

Jego przyjaciele wpadli na pomysł, że zamiast konwencjonalnych prezentów urodzinowych zakupią mu różnego rodzaju zwierzaki. W tym osobliwym prezencie znalazły się różnego rodzaju gatunki tj. kot, pies, niedźwiedź, kura, kaczka koza itd. Kiedy ulokowano je na przydomowym ogródku, który z czasem zaczął pełnić rolę mini zoo wywołało to niesamowicie duże zainteresowanie zwłaszcza wśród najmłodszych mieszkańców miasta Poznań.

Ogród zoologiczny zyskał status prawny dopiero w roku 1875 przez zarząd, w którego skład weszli ludzie narodowości zarówno polskiej jak i niemieckiej. Należeli do niego Franciszek Chłapowski, Ludwik Frankiewicz, a także hrabia Wawrzyniec Benzelstern-Engerstorm. Po I wojnie światowej i odzyskaniu przez Polskę niepodległości miasto Poznań przejęło całkowitą kontrolę nad ogrodem zoologicznym. Poprzez lata działalności mądrych ludzi rządzących Starym Zoo liczba gatunków uległa wielkiemu zwiększeniu.

Do zwierząt dołączyła gatunki tj. słonie, hipopotamy, gazele, antylopy gnu, lwy, jaki, tygrysy, a także ogromny wachlarz wszelkiej maści gadów i płazów, który znalazł miejsce w wybudowanym terrarium pokaźnych rozmiarów. Miasto Poznań mogło dzięki temu czerpać całkiem duże zyski z biletów, a ogród zoologiczny rozwijał się bardzo dynamicznie i szybko. Doprowadziło to do postanowienia o przeniesieniu ogrodu zoologicznego na dużo większą powierzchnię koło malty. Należałoby także dodać, że po wojnie zoo przejęło znaczną część gatunków zwierząt ze zniszczonego zoo we Wrocławiu, a Poznań stał się również miastem posiadającym bardzo gęsto zaludniony ogród zoologiczny.

Możliwość komentowania jest wyłączona.