Wzgórze Świętego Wojciecha

Wzgórze Świętego Wojciecha jest bardzo niezwykłym miejscem na planie i w rzeczywistości miasta Poznań. W XII wieku była to osada, która w miarę upływu czasu zaczęła pełnić wiele służebnych funkcji i znajdować się pod coraz większą jurysdykcją miasta. Obecnie teren tego wzgórza znajduje swoje się między ulic. Wolnica, Działowa i Święty Wojciech. Jednak to nie wszystko na tym terenie znajdują się aż trzy ważne budowle.

Pierwszą z nich jest osławiony kościół świętego Wojciecha, który swe początki posiada już w XII wieku. Po ostatniej renowacji trzeba niezaprzeczalnie przyznać, że miasto Poznań zyskało dzięki tej inwestycji jeden z bardzo starych budynków sztuki gotyckiej, która mieści w sobie np. wzornictwo przyniesione ze starożytnego cesarstwa bizantyjskiego. Dodatkowo na terenie kościelnym znajduje się krypta dla zasłużonych ludzi ,którzy swoją bytność zapisali na kartach historii miasta Poznań.

Kolejnym ważnym budynkiem jest kościół św. Józefa mieszczący się dokładnie naprzeciwko kościoła św. Wojciecha. Jest on pozostałością zboru braci czeskich, którzy podczas zamieszek na początku XVII wieku związanych z poglądami religijnymi zostali wymordowani przez klasztor jezuitów, a kościół został przejęty na rzecz parafii.

Kolejną ważną budowlą znajdującą się w obrębie wzgórza świętego Wojciecha jest pomnik Armii “Poznań”, który został postawiony na cześć armii, która w znaczący sposób wpłynęła na rozwój walk z okupacja hitlerowską, a jej waleczność pozostała w pamięci Wielkopolan. Konkurs na projekt wygrało dwoje sławnych na owe czasy rzeźbiarzy, a mianowicie Anna Rodzińska wraz z Julianem Bossem-Gosławskim.

Pomnik nosi nazwę “Barykady”,a symbolizuje niezłomność i upór żołnierzy walczących z wrogiem o czym świadczą bryły betonu swoim ułożeniem podobne do bagnetu zatkniętego na czubek karabinu. Kolejnym niezmiernie ważnym miejscem jest cmentarz zasłużonych Wielkopolan, na którym spoczywa mnóstwo ważnych ludzi dla historii miasta.

Możliwość komentowania jest wyłączona.